ULTIMA ORA:
Home / ACTUALITATE / BABEL 2017 – programul festivalului

BABEL 2017 – programul festivalului

Program sâmbătă, 3 iunie

11:00Foaier, Întâlnirile BABEL (actori, presă, invitați; deschise publicului)

12:00Teatrul de Păpuși, Workshop John Lewandowski, S.U.A.

17:00Platoul Prefecturii, Din ou se naște…, Serious Clown, Australia/Germania; 40 min.

19:00Sala Mare, Shakespeare.Furtuna.Joc Secund, regia: Szabó K. István,Teatrul Tony Bulandra; 1h 20min.

21:00Sala Studio, Pădurea copacului meu, regia: Aleksandar Ivanovski, North of Impact Theatre Company în coproducţie cu NT JHK Dzinot, Macedonia; 45 min.

21:00Platoul Prefecturii, Concert Bordó Sárkány, Ungaria;  1h 15 min.

Foaier, sub.real – expoziție-obiect de Horațiu Mihaiu (pe perioada festivalului)

23:00King Pub, Petrecere Maghiară

 

Duminică, 4 iunie

11:00Foaier, Întâlnirile BABEL (actori, presă, invitați; deschise publicului)

11:00Sala Oglinzilor, Workshop Scott Johnston, Scoția

12:00 – Teatrul de Păpuși, Workshop John Lewandowski, S.U.A.

17:00Platoul Prefecturii, La Strato, Serious Clown, Australia/Germania; 1h

19:00Sala Mare, The Funamviolistas, regia: Rafael Ruiz, The Funamviolistas Company, Spania; 1h 15 min.

20:00Platoul Prefecturii, Concert Trooper, WildSide; 2h 15 min.

23:00King Pub, Petrecere Spaniolă

 

Luni, 5 iunie

11:00Foaier, Întâlnirile BABEL (actori, presă, invitați; deschise publicului)

11:00Sala Oglinzilor, Workshop Scott Johnston, Scoția

12:00Teatrul de Păpuși, Workshop John Lewandowski, S.U.A.

19:00Sala Mare, Morfina, după Mihail Bulgakov, regia: Dumitru Acriș, Teatr Kurgan, Rusia; 2h

20:00Platoul Prefecturii, Roata timpului, regia: Adam Read şi Fyodor Makarov, Serious Clown, Australia/Germania; 1h

21:00 –  Platoul Prefecturii, Concert Taraful de la Gorj, România; 1h

21:30 – Sala Studio, Zgomotul tăcerii, regia: Okbaoui Cheikh, ITI Center, Algeria; 1h

23:00King Pub, Petrecere Iraniană

 

Marți, 6 iunie

11:00Foaier, Întâlnirile BABEL (actori, presă, invitați; deschise publicului)

11:00Sala Oglinzilor, Workshop Scott Johnston, Scoția

16:00Sala Oglinzilor, Workshop João Mota, Portugalia

17:30Platoul Prefecturii, Circus Mundi, regia: Ovidiu Mihăiță, Auăleu, Timişoara

19:00Sala Mare, Edmond, după David Mamet, regia: Andrei Dinu, Teatrul Municipal Baia Mare; 1h 50 min.

21:00Sala Studio, Vechiul porumbar, regia: Nikolai Veprev, Teatr Nikoli, Polonia; 50 min.

21:30Platoul Prefecturii, Concert Lazuz, Israel; 1h 15 min.

23:00King Pub, Petrecere Românească

 

Miercuri, 7 iunie

11:00Foaier, Întâlnirile BABEL (actori, presă, invitați; deschise publicului)

16:00Sala Oglinzilor, Workshop João Mota, Portugalia

17:00Liceul de muzică „Bălașa Doamna”, Workshop Cătălin Crețu, România

17:30Platoul Prefecturii, Impresario, regia: Nikolai Veprev, Teatr Nikoli, Polonia; 50 min.

19:00Sala Mare, Salta para o Saco, regia: João Mota, Comuna Teatro de Pesquisa, Portugalia; 1h 20 min.

19:00Platoul Prefecturii, Concert Battle of the Sound

20:30 Foaier, Lansare carte Toca se povesteşte”, antologie îngrijită de Florica Ichim

21:00Sala Mare, Ultima piesă, regia: Okbaoui Cheikh, ITRAN, Algeria; 1h

21:30Platoul Prefecturii, Concert Hteththemeth, România; 1h 35min.

23:00King Pub, Petrecere Portugheză

 

Joi, 8 iunie

11:00Foaier, Întâlnirile BABEL (actori, presă, invitați; deschise publicului)

11:00Sala Oglinzilor, Workshop Aleksandar Ivanovski, Macedonia

14:00Sala Oglinzilor, Conferință Sepehr Sharifzadeh, Iran

16:00Sala Oglinzilor, Workshop João Mota, Portugalia

19:00Sala Mare, Medeea, după Euripide, regia: Mehdi Agahi Keshe, Beyn Theater, Iran; 55 min.

19:00Platoul Prefecturii, Concert Battle of the Sound

20:00 Foaier, Lansare carte Liviu Ciulei, acasă şi-n lume”, antologie îngrijită de Florica Ichim şi Anca Mocanu

21:00Sala Studio, Cum vă place de William Shakespeare, regia: Adam Burak, CoIn Theatre Company, UK; 1h 50 min. (15 min. pauză)

21:30Platoul Prefecturii, Concert Emperors of Rome, UK

23:00King Pub, Petrecere Algeriană

 

Vineri, 9 iunie

11:00Foaier, Întâlnirile BABEL (actori, presă, invitați; deschise publicului)

11:00Sala Oglinzilor, Workshop Aleksandar Ivanovski, Macedonia

19:00Sala Mare, 5 by 5, regia: Cristina Bernal, Dram Teatro, Spania; 1h 20 min.

20:30Sala Studio, Iluzionistul, după Matei Vișniec, regia: Letteria Giuffrè Pagano, Telluris Associati, Italia; 1h

21:30Platoul Prefecturii, Kyz Zhibek, regia: Kuandyk Kasymov,  Zhambyl Regional Kazakh Drama Theatre, Kazahstan; 45 min.

23:00King Pub, Petrecere Kazahă

 

Sâmbătă, 10 iunie

11:00Foaier, Întâlnirile BABEL (actori, presă, invitați; deschise publicului)

11:00Sala Oglinzilor, Workshop Aleksandar Ivanovski, Macedonia

18:00Sala Mare, 20 de tăceri, regia: Charles Chemin, Groupe Karol Karol, Franţa; 1h 20 min.

21:00Platoul Prefecturii, Recital ITRAN, Algeria

21:15 –  Platoul Prefecturii, Concert  1000facez, Republica Moldova

21:30Platoul Prefecturii, Concert WHITE MAHALA, România

22:00Sala Mare, Salonul nr. 6, după A. P. Cehov, regia: Dumitru Acriș, Teatrul Tony Bulandra; 2h 15 min. (fără pauză)

23:00King Pub, Petrecere Coreeană

 

Duminică, 11 iunie

11:00Foaier, Întâlnirile BABEL (actori, presă, invitați; deschise publicului)

15:00Sala Oglinzilor, Conferință Jeungwoo Son & Hyungjong Song,Coreea de Sud

18:00Muzeul de Istorie, Oedipus – Cei care vor să ştie, regia: Jinah Choi, Nolddang Theatre Company, Coreea de Sud; 1h 10 min.

20:00Sala Mare, Corul Orfanilor, regia: Jerzy Zoń, Teatr KTO, Polonia; 55 min.

23:00King Pub, Petrecere Network

Spune-ti parerea: