FCSB a pierdut cu 0-1 meciul cu FC Basel, primul în cantonamentul din Marbella

FCSB a pierdut cu 0-1 meciul cu FC Basel, primul în cantonamentul din Marbella, dar și primul din 2020. Partida a avut puține șanse de poartă, fiind contorizate doat trei șuturi cadrate.

Singurele ocazii importante au fost bifate de Adrian Popa și neamțul Edon Zhegrova, de două ori. Mijlocașul FCSB-ului a intrat după pauză și a trimis o lovitură liberă (min. 55) de la 20 de metri, puțin peste poartă.

Cele mai mari șanse de gol le-au avut elvețienii. Edon Zhegrova (min. 78) a rămas singur cu portarul Andrei Vlad, dar a trimis balonul în bară. Tot Zhegrova a marcat singurul gol al meciului, cu cinci minute înainte de final.

Primul „11” trimis în teren de Bogdan Vintilă: Bălgrădean – Crețu, Planic, I. Cristea, Panțîru – Moruțan, Ov. Popescu, Oaidă – D. Man, Fl. Tănase, Fl. Coman

Rezerve: Niga, Vlad, Manea, Nedelcu, Filip, Momcilovic, Vînă, Dumitru, Olaru, Perianu, Popa, Niță