Marea adversară a Simonei Halep a fost ELIMINATĂ: Elina Svitolina, câștigătoarea ultimelor două ediții de la Roma, a pierdut cu Victoria Azerenka

Elina Svitolina, locul 6 WTA și câștigătoarea ultimelor două ediții de la Roma, a fost eliminată în turul II de bielorusa Victoria Azerenka, locul 51 WTA, scor 6-4, 1-6, 7-5, după un meci de pe peste 2 ore, informează GSP.RO. Eliminarea este cu atât mai importantă pentru Simona Halep cu cât în ultimii doi ani competiția din capitala Italiei a fost câștigată de Elina Svitolina, după ce a învins-o în ultimul act, atât în 2017, cât și în 2018, pe româncă.

Elina Svitolina pornea cu prima șansă în meciul cu Azarenka, dar bielorusa, care a este beneficiara unui wildcard, a jucat mai bine în ultimele două seturi și s-a calificat în turul III.

Meciul a fost un adevărat thirller, fiind oprit de mai multe ori din cauza ploii. Svitolina a făcut două break-uri în primul set, dar s-a prăbușit în partea a doua. În setul secund, Azarenka a cedat doar un game și a trimis meciul în decisiv.

Setul decisiv a fost unul dramatic, cu 9 break-uri în 12 game-uri. Svitolina avut 5-2 și o minge de meci, dar Azarenka a revenit incredibil și a câștigat cu 7-5. Va juca în runda următoare cu învingătoarea meciului Garbine Muguruza – Danielle Rose Collins.

„E fost un meci dramatic. Au fost multe pauze și a fost dificil. Sunt fericită că am salvat o minge de meci. De acolo mi-am ridicat nivelul”, a spus Victoria Azarenka.

Serena Williams (37 de ani, 11 WTA) e și ea out, după ce s-a retras din cauza unei accidentări mai vechi la genunchiul stâng. Caroline Wozniacki a abandonat a adandoat după ce a pierdut primul set cu Danielle Collins, acuzând o accidentare în partea inferioară a piciorului stâng.