Dan Petrescu, după victoria din Europa League: ‘Șase puncte cu Rennes e incredibil, eu cred că încă visez’

Dan Petrescu a sărit în sus de fericire după golul reușit de Rondon în poarta francezilor de la Rennes. CFR Cluj a câștigat meciul, jucat acasă, din etapa a patra din Europa League, și a adunat 9 puncte din patru meciuri în faza grupelor.

Campioana României mai are nevoie de un singur punct pentru a-și asigura prezența în primăvara europeană.

„Asta e viața de antrenor, este o viață foarte grea, la final când se termină cu bine suntem toți fericiți. Fără sacrificii, fără organizare, fără faze fixe și fără puțin noroc nu ai cum să bați o echipă mai bună ca tine, pentru că Rennes e mai bună, majoritatea jucătorilor din teren erau titulari la Under 21 (n.red. – echipa națională a Franței de tineret). Este o echipă fantastică.

Este un merit incredibil al jucătorilor, care s-au sacrificat și când te sacrifici, Dumnezeu te ajută. Lui Arlauskis i-am zis după meci că nu țin minte când a ma avut un meci așa bun. Dacă nu era într-o formă atât de bună, nu câștigam acest meci. Pe Rondon am fost supărat pentru că a luat roșu, nu avem mulți jucători pe lista UEFA. Doamne Ferește să mai pierdem atacanți.

Mai avem nevoie de un punct, fără un punct nu ne putem califica.

Pe bancă nu poți face nimic, doar să speri și să te rogi ca adversarii să rateze și tu să marchezi. Rondon a avut o mare ocazie înainte, a ratat și mă așteptam să marcheze ei, dar Rondon a marcat și a devenit eroul meciului. Este o diferență de nivel pe care băieții noștrii o echilibrează prin atitudine, spirit și cum se bagă pe teren.

Șase puncte cu Rennes e ceva … eu cred că încă visez, mai ales după ce am văzut cum au jucat cu PSG. Nu ar fi bine să sărbătorim prea mult, mai ales că duminică avem meci și nici calificați nu suntem”, a spus Dan Petrescu, la Digi Sport.

În conferința de presă, antrenorul CFR-ului a mai adăugat: „Suntem într-o poziție incredibilă că după 4 meciuri să avem 9 puncte, dar încă sunt stresat și mă gândesc în continuare ce să facem să mai obținem un punct”.

Rennes a început în forță meciul din Gruia. În minutul 5, Hunou a trimis puternic din interiorul careului, dar Arlauskis a respins. 31 minute mai târziu, portarul campioanei României s-a făcut remarcat din nou. Niang a reluat cu capul o minge trimisă de pe partea dreaptă, dar goalkeeper-ul lituanian a intervenit și a respins în corner.

În repriza a doua, Arlauskis și-a salvat din nou în echipa. În minutul 54, portarul în vârstă de 31 a respins cu piciorul drept o minge periculoasă trimisă din interiorul careului.

CFR Cluj a reușit însă să spargă gheața pe teren propriu. În minutul 87, Deac a executat perfect un corner, iar Rondon a deschis scorul cu o lovitură perfectă de cap. Ardelenii au terminat însă meciul în 10 oameni, marcatorul golului a fost eliminat de centralul partidei în minutul 90. Rondon a intrat cu talpa pe tibia lui Niang.

Arbitrul a decis să acorde șase minute de prelungire, iar în minutul 90+4 Rennes a marcat, dar golul a fost anulat după ce Grenier a atins mingea cu mâna.

S-a încheiat 1-0 pentru CFR Cluj, care a rămas pe locul secund în grupa E, cu 9 puncte. Liderul grupei, Celtic Glasgow, s-a impus în fața echipei Lazio, scor 2-1, și s-a calificat în optimile Europa League