Rudar – FCSB 0-2, în turul 2 al Europa League

FCSB s-a impus în faţa slovenilor de la Rudar, scor 2-0, în manşa tur a turului 2 din Europa League.

FCSB a marcat la prima ocazie a partidei, prin Dennis Man, care a reluat excelent o centrare a lui Junior Morais. După marcarea golului, vicecampioana României a evoluat modest, iar până la pauză nu şi-a mai creat ocazii importante. Radic a ratat o şansă bună pentru gazde în finalul primei părţi, când a ajuns prea târziu la o centrare trimisă în faţa porţii

Dică şi-a mobilizat elevii la pauză, astfel că FCSB a dominat autoritar repriza secundă. Teixeira a liniştit partida în minutul 74, când a reluat în plasă pentru 2-0. Florin Tănase putea marca pentru 3-0, dar a ratat incredibil după ce a scăpat singur cu portarul advers. S-a încheiat 2-0, iar FCSB e favorită certă în returul de la Bucureşti.

Câştigătoarea acestei duble va înfrunta învigătoarea dintre Hajduk Spli şi Slavia Sofia.

Sursa foto:   Mediafax

Fotograf:   Alexandru Dobre